Celldömölk - a magyar Mariazell

kegyhely leírás, szerző: Trueknight

celldömölk, Mária szobor

Az ország egyik legszebb barokk búcsújáró templomának helyén már az 1100-as években bencés apátság állt, templomának csodatévő ősi kegyképéhez, évszázadokon át, a Szűzanyát dicsérni zarándokolt a magyarság. Kegyképe a mariazelli kép másolata, kegytemploma a mariazelli bazilika mintájára épült, szentélyének festménye Szent István és Boldog Gizella esküvőjét ábrázolja.

A török kor utáni Mária-tiszteletet egy Máriazellből érkezett apát, Koptik Ottó  élesztette újjá  a XVIII. század első felében. Másolatot készíttetett  a márizelli kegyszoborról és a romokban lévő apátság mellett felépített kis kápolnában helyezte el. Magának egy remetelakot készített, közelében kutat ásatott. Az első csodás imameghallgatás ekkor történt: a kútásó halálos balesetét a Szűzanyához végzett ima változtatta életté. A sorozatosan ismétlődő csodák zarándokok százezreit vonzották a kegyhelyre, ahol az adományokból, fogadalmi ajándékokból  új kegytemplom épült  1746-48 között,  a máriazelli bazilika mintájára. A tágas templom közepére került a tornyos Erdődy-kápolna, benne az Eszterházy Terézia által emeltetett kegyoltár  a drága ruhákba öltöztetett Mária-kegyszoborral - a máriazelli Madonna hű mása. A templom felszentelésekor, 1748-ban tartott körmeneten hordozott, fapajzsra festett Mária-kegyképek a sekrestyében láthatók. A kegytemplom előtt Szentháromság szobor, Szent István, Szent László, Nepomuki Szent János és Szent Flórián szobraival körülvéve, közelében az 1755-ből származó Kálvária. Az egykori dömölki apátság  XVIII. századi épülete - homlokzatán Mária szobrával -  a templom mellett, a középkori bencés apátság romjai, a templomszentély középkori festményeinek nyomaival pedig a település szélén találhatók.

Érdemes felkeresni: a  Celldömölkkel egybeépült Alsóság XVIII. századi római katolikus templomát és a  geológiai érdekességnek számító Ság-hegy vulkanikus kráterét a Ság-hegyi természetvédelmi körzetben.    

Bővebben a kegyhely történetéről:
http://www.bucsujaras.hu/celldomolk/index.html

Kegyhely címe:
Római Katolikus Plébánia Hivatal
9501 Celldömölk, Koptik O. u.9. Pf.165  Tel./Fax:  95/420-135